iRedAdmin-Pro-1.4.0 - en to fr translation catalogue (388 entries)

en: %d mail alias(es) found.
fr: %d alias mail trouvé(e).

en: %d mail list(s) found.
fr: %d mailing liste(s) trouvée(s).

en: %d user(s) found.
fr: %d utilisateur(s) trouvé(s).

en: %s account(s) exist.
fr: %s compte(s) existant.

en: %s days, %s hours, %s minutes.
fr: %s jours, %s heures, %s minutes.

en: 1 Day
fr: 1 Jour

en: 1 Hour
fr: 1 Heure

en: <a href='%s'>Domain and sub-domain users</a>
fr: <a href='%s'>Utilisateurs du domaine et du sous-domaine

en: <a href='%s'>Domain users</a>
fr: <a href='%s'>Utilisateurs du domaine</a>

en: <a href='%s'>Members</a>
fr: <a href='%s'>Membres</a>

en: <a href='%s'>Members</a> and <a href='%s'>moderators</a>
fr: <a href='%s'>Membres</a> et <a href='%s'>modérateurs</a>

en: <a href='%s'>Moderators</a>
fr: <a href='%s'>Modérateurs</a>

en: <a href='%s'>Users under domain <strong>%s</strong></a>
fr: <a href='%s'>utilisateurs pour le domaine <strong>%s</strong></a>

en: <a href='%s'>Users under domain <strong>%s</strong></a> and its sub-domains
fr: <a href='%s'>utilisateurs pour le domaine <strong>%s</strong></a> et ses sous-domaines

en: Account NOT exists.
fr: Le compte n'existe pas

en: Account already exists, please choose another username.
fr: Le compte existe déjà, merci de choisir un autre nom d'utilisateur.

en: Account is active.
fr: LE compte est actif.

en: Account is disabled.
fr: Le est inactif.

en: Active account
fr: Compte actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Blacklist
fr: Ajouter à la blackliste

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Add admin
fr: Ajouter un administrateur

en: Add alias
fr: Ajouter un alias

en: Add blacklist
fr: Ajouter à la blackliste

en: Add domain
fr: Ajouter un domaine

en: Add mail alias
fr: Créer un alias de mail

en: Add mail alias under domain:
fr: Ajouter un alias mail au domaine :

en: Add mail list
fr: Ajouter une mailing liste

en: Add mail list under domain:
fr: Ajouter une mailing liste pour le domaine :

en: Add members
fr: Ajouter de nouveaux membres

en: Add moderators
fr: Ajouter des modérateurs

en: Add new members
fr: Ajouter de nouveaux membres

en: Add one
fr: Ajouter un

en: Add user
fr: Ajouter un compte

en: Add user under domain:
fr: Ajouter un compte au domaine :

en: Add whitelist
fr: Ajouter à la whiteliste

en: Admin
fr: Administrateur

en: Admin Log
fr: Log Administrateurs

en: Admin created. Would you like to <a href="%s/create/admin">add one more</a>?
fr: Aministrateur créé. Voulez-vous en <a href="%s/create/admin">ajouter un autre</a> ?

en: Admin login
fr: Login administrateur

en: Admin not exist.
fr: L'administrateur n'existe pas.

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Alias account
fr: Alias de compte

en: Alias domains
fr: Alias de Domaine

en: Aliases
fr: Alias

en: Aliases under domain: %s.
fr: Alias dans le domaine : %s.

en: All Blacklists
fr: Toutes les blacklistes

en: All Whitelists
fr: Toutes les whitelistes

en: All accounts
fr: Tous les comptes

en: All admins
fr: Administrateur global

en: All blacklists
fr: Tous les blacklistes

en: All domains
fr: Tous les domaines

en: All domains under your control.
fr: Tous les domaines sous votre contrôle.

en: All mail administrators.
fr: Tous les administrateurs de messagerie.

en: All sub-domains
fr: Tous les sous-domaines

en: All whitelists
fr: Toutes les whitelistes

en: Already exceed max number of account limit (%s).
fr: Nombre maximum de comptes atteint (%s)

en: Apply
fr: Appliquer

en: At least %s characters, but no more than %s.
fr: Au moins %s caractères, mais sans dépasser %s.

en: At least %s characters.
fr: Au moins %s caractères.

en: Attachments
fr: Attachements

en: Available quota:
fr: Quota disponible :

en: BCC incoming emails to single address
fr: BCC les mails entrant à une seule adresse

en: BCC incoming mails to other address
fr: BCC des mails entrant à d'autres adresses

en: BCC incoming mails to other addresses
fr: BCC les mails entrant à d'autres adresses

en: BCC outgoing emails to single address
fr: BCC des mails sortant à une seule adresse

en: BCC outgoing mails to other address
fr: BCC des mails sortant à d'autres adresses

en: BCC outgoing mails to other addresses
fr: BCC des mails sortant à d'autres adresses

en: Blacklist
fr: Blackliste

en: Blacklist HELO records
fr: HELO records de la Blacklist

en: Blacklist records
fr: Entrées de la blacklistes

en: Blacklists
fr: Blacklistes

en: Bypass mails from below senders
fr: Transférer les mails des expéditeurs ci-dessous

en: Bypass mails sent to below recipients
fr: Transférer les mails adressés aux adresses ci-dessous

en: Catch-all
fr: Fourre-tout

en: Catch-all Addresses
fr: Adresse fourre-tout

en: Catch-all address may receive many spam emails.
fr: L'adresse fourre-tout peut recevoir beaucoup de spams.

en: Check this box in order to enable other mail related services.
fr: Cocher cette case pour activer les autres services liés à la messagerie.

en: Choose Action
fr: Choisir une action

en: Close
fr: Fermer

en: Company/Organization Name
fr: Compagnie / Organisation

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Contact webmaster
fr: Contacter le webmaster

en: Content of disclaimer will be appended to outgoing emails.
fr: Le contenu du disclaimer sera ajouté aux mails sortant.

en: Could be a FQDN (Fully Qualified Domain Name) or IP address which enclosed in square brackets, for example <u>[1.2.3.4]</u>
fr: Peut être un FQDN (nom de domaine complet) ou une adresse IP qui est entourée de crochets, par exemple <u>[1.2.3.4]</u>

en: Created
fr: Créé

en: Current password is incorrect.
fr: Le mot de passe actuel est incorrect.

en: Current value:
fr: Valeur actuelle :

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: Customize mail filter rule
fr: Personnaliser les règles de filtrage des messages

en: Customize mail filter rule over TLS/SSL
fr: Personnaliser les règles de filtrage des messages sur TLS/SSL

en: DNS Name
fr: Nom de Domaine

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Default mail group(s) of new user
fr: Goupe(s) par défaut pour un nouveau compte

en: Default quota of new user
fr: Quota par défaut pour un nouvel utilisateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete account
fr: Supprimer ce compte

en: Directory of mailbox storage
fr: Dossier de stockage de boites mail

en: Disable
fr: Inactif

en: Disable account
fr: Compte inactif

en: Display Name
fr: Nom Affiché

en: Display mail address in global LDAP address book
fr: Afficher l'adresse mail dans le carnet d'adresses global LDAP

en: Displayed in Global LDAP Address Book
fr: Afficher l'adresse de messagerie dans le carnet d'adresses global LDAP

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain Admins
fr: Administrateurs du Domaine

en: Domain Name
fr: Nom de Domaine

en: Domain alias
fr: Alias de domaine

en: Domain and its sub-domains
fr: Domaine et ses sous-domaines

en: Domain created.
fr: Domaine créé.

en: Domain name is empty.
fr: Le nom de domaine est vide.

en: Domain name or username is missed.
fr: Le nom de domaine ou d'utilisateur est manquant.

en: Domain quota size
fr: Taille du quota pour le domaine

en: Domain quota size exceeded. Please contact your administrator or service provider to increase it.
fr: Le quota de taille du domaine est dépassé. Merci de contacter l'administrateur pour l'augmenter.

en: Domains
fr: Domaines

en: Domains and Accounts
fr: Domaines et comptes

en: Dump disclaimer automaticly
fr: Ajouter le disclaimer automatiquement

en: Edit account profile
fr: Editer le profil du compte

en: Edit quota setting
fr: Editer les paramètres de quota

en: Edit your profile
fr: Editer votre profil

en: Email address of alias account must end with domain name(s): %s.
fr: Adresse mail de l'alias de compte doit se terminer avec le nom de domaine : %s.

en: Email addresses of alias accounts
fr: Adresses mail des alias de comptes

en: Emails
fr: Mails

en: Emails delivered to non-exist mail accounts will be forwarded to catch-all address(es).
fr: Les mails délivrés vers des comptes inexistants sera stockés dans l'adresse(s) fourre-tout.

en: Emails sent to <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> will be delivered to <em><strong>user@%s</strong></em>.
fr: Les mails adressés à <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> seront délivrés à <em><strong>user@%s</strong></em>.

en: Emails sent to alias accounts will be delivered to user %s.
fr: Les mails envoyés aux alias de comptes seront délivrés à l'utilisateur %s.

en: Empty address is not allowed.
fr: Une adresse vide n'est pas autorisée.

en: Empty password is not allowed.
fr: Mot de passe vide non autorisé.

en: Enable
fr: Actif

en: Enable alias account
fr: Activer l'alias de compte

en: Enable catch-all
fr: Activé le fourre-tout

en: Enable domain alias
fr: Activer l'aliasing de domaine

en: Enable mail forwarding
fr: Activer le transfert de mail

en: Enable recipient throttling
fr: Activer le contrôle des destinataires

en: Enable sender throttling
fr: Activer le contrôle des expéditeurs

en: Enable this account
fr: Activer ce compte

en: Enable this domain
fr: Activer ce domaine

en: Enabled Services
fr: Services activés

en: Entire Domain
fr: Domaine entier

en: Entire domain
fr: Domaine entier

en: Error while checking new version: %s
fr: Erreur lors de la vérification de la nouvelle version : %s

en: Error:
fr: Erreur :

en: Events
fr: Evénements

en: Everyone can send mail to this address
fr: Tout le monde peut envoyer des messages à cette adresse

en: Expired Date
fr: Date d'expiration

en: Export account to
fr: Exporter le compte vers

en: External Members
fr: Membres externes

en: External moderators
fr: Modérateurs extérieurs

en: Fetching mails via IMAP
fr: Récupérer les messages via IMAP

en: Fetching mails via IMAP over TLS/SSL
fr: Récupérer les messages via IMAPS. (IMAP over TLS/SSL)

en: Fetching mails via POP3
fr: Récupérer les messages via POP3.

en: Fetching mails via POP3 over TLS/SSL
fr: Récupérer les messages via POP3S. (POP3 over TLS/SSL)

en: Filter:
fr: Filtre :

en: First Page
fr: Première page

en: Format of sender and recipient
fr: Format de l'expéditeur et du destinataire

en: Forward mails to address
fr: Transférer les mails à l'adresse

en: Forwarding
fr: Transfert de Messages

en: Forwarding mails to other addresses
fr: Transférer des mails à d'autres adresses

en: General
fr: Général

en: Global Admin
fr: Administrateur Global

en: Go back.
fr: Retour

en: HELO identity
fr: Identité HELO

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Increase it now?
fr: L'augmenter maintenant ?

en: Input mail addresses of either internal or external members below, multiple addresses must be seperated by comma, space or new line.
fr: L'adresse mail des membres internes ou externes ci-dessous doivent être séparées par des virgules, des espaces ou une nouvelle ligne.

en: Input mail addresses of either internal or external moderators below, multiple addresses must be seperated by comma, space or new line.
fr: L'adresse mail des modérateurs internes ou externes ci-dessous doivent être séparées par des virgules, des espaces ou une nouvelle ligne.

en: Install iRedAPD
fr: Installer iRedAPD

en: Internal Members
fr: Membres internes

en: Internal Moderators
fr: Modérateurs internes

en: Invalid action.
fr: Action invalide.

en: Invalid domain name.
fr: Nom de domaine invalide.

en: Invalid log type.
fr: Tyoe de log invalide.

en: Invalid mail address.
fr: L'adresse mail est invalide.

en: Invalid request data.
fr: Requête invalide.

en: Is a global admin.
fr: Administrateur global.

en: It's better to use mail list instead of alias, since we have mail deliver restriction for mail list.
fr: Il est préférable d'utiliser une mailing liste plutôt qu'un alias, parce que les restrictions y sont applicables.

en: Job Title
fr: Titre

en: Job Title/Responsibility
fr: Titre / Fonction

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Last Signed In
fr: Dernière connexion

en: Latest 10 Quarantined Mails.
fr: Derniers 10 mails en quarantaine

en: Leave it empty to use server-wide default setting.
fr: Laisser le vide pour utiliser les paramètres par défaut du serveur.

en: List all mail aliases.
fr: Lister tous les alias.

en: List all mail lists.
fr: Lister toutes les mailing listes.

en: List all mail users.
fr: Lister tous les utilisateurs.

en: List assigned domain admins
fr: Lister les administrateurs du domaine

en: Lists
fr: Mailing Listes

en: Logged in as %s
fr: Connecté en tant que %s

en: Login
fr: Connexion

en: Login required
fr: Identifiant requis

en: Login to manage your mail domains & accounts
fr: Connectez-vous pour gérer vos domaines et comptes mail

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Mail Address
fr: Adresse mail

en: Mail Aliases
fr: Alias de mail

en: Mail Body
fr: Corps du mail

en: Mail Deliver Restriction
fr: Restriction de délivrance de mail

en: Mail Headers
fr: En-têtes de mail

en: Mail List
fr: Mailing liste

en: Mail Lists
fr: Mailing listes

en: Mail Users
fr: Comptes mail

en: Mail list
fr: Mailing liste

en: Mail lists under domain: %s
fr: Mailing liste pour le domaine : %s

en: Mail sent to alias will be forwarded to members.
fr: Un mail envoyé à un alias sera transférer aux membres.

en: Mail service
fr: Service de messagerie

en: Mailbox Quota
fr: Quota de boite mail

en: Mails were deleted.
fr: Les mails ont été supprimés.

en: Mails were released.
fr: Les mails ont été libérés.

en: Make sure disclaimer work as expected:
fr: Assurez-vous que le disclaimer fonctionne comme prévu :

en: Make sure you have iRedAPD work as expected:
fr: Assurez-vous d'avoir iRedAPD fonctionnant comme attendu :

en: Managed Domains
fr: Domaines Gérés

en: Mark as global admin
fr: Marqué comme administrateur global

en: Max size of single outgoing email
fr: Taille maxi d'un mail sortant

en: Maximal password length
fr: Longueur maximum du mot de passe

en: Member assigned success.
fr: Membre assigné avec succès.

en: Member of Mail Aliases
fr: Membre des alias

en: Member of Mail Lists
fr: Membre des mailing listes

en: Member removed success.
fr: Membre supprimé avec succès.

en: Members
fr: Membres

en: Messages sent to mail list will be delivered to its members.
fr: Les mails envoyés à la mailing liste seront délivrés à ses membres.

en: Minimal password length
fr: Longueur minimum du mot de passe

en: Moderators
fr: Modérateurs

en: Moderators assigned success.
fr: Modérateurs assignés avec succès.

en: Moderators can send mail to list.
fr: Les modérateurs peuvent envoyer des mails à la liste.

en: Moderators removed success.
fr: Modérateurs supprimés avec succès.

en: Monitor incoming emails via BCC
fr: Surveiller les mails entrant via BCC

en: Monitor outgoing emails via BCC
fr: Surveiller les mails sortant via BCC

en: Multiple addresses MUST be seperated by comma (,).
fr: Les adresses multiples doivent être séparées par des virgule (,).

en: Multiple addresses are NOT supported.
fr: Les adresses multiples <strong>NE</strong> sont <strong>PAS</strong> supportées.

en: Name
fr: Nom

en: Need a random password?
fr: Mot de passe aléatoire ?

en: Network
fr: Réseau

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password must NOT contain more than %s characters.
fr: Le nouveau mot de passe ne doit pas contenir plus de %s caractères.

en: New password must contain at least %s characters.
fr: Le nouveau mot de passe doit contenir au m oins %s caractères.

en: New passwords are not match.
fr: Echec de confirmation du nouveau mot de passe.

en: News & Announments
fr: News & annonces

en: Next Page
fr: Page suivante

en: No account selected.
fr: Pas de compte sélectionné.

en: No domain available.
fr: Pas de domaine disponible.

en: No domain under control.
fr: Aucun domaine sous votre contrôle.

en: No external members.
fr: Pas de membre externe.

en: No external moderators.
fr: Pas de modérateur extérieur.

en: No free domain quota left.
fr: Plus d'espace disponible pour le quota du domaine

en: No incoming mails.
fr: Pas de mails entrant.

en: No internal members.
fr: Pas de membre.

en: No internal moderators.
fr: Pas de modérateur interne.

en: No mail alias available.
fr: Pas d'alias disponible.

en: No mail list available.
fr: Aucune mailing liste.

en: No moderator selected.
fr: Aucun modérateur sélectionné.

en: No more than %s characters.
fr: Pas plus de %s caractères.

en: No outgoing mails.
fr: Pas de mails sortant.

en: No quarantined mails.
fr: Pas de mail en quarantaine

en: No such domain.
fr: Aucun domaine correspondant.

en: No user available.
fr: Pas d'utilisateur disponible.

en: Not a global admin.
fr: Pas un administrateur global.

en: Number of max incoming emails
fr: Nombre maximum de mails entrant

en: Number of max mail aliases
fr: Nombre maximum d'alias

en: Number of max mail lists
fr: Nombre maximum de mailing listes

en: Number of max mail users
fr: Nombre maximum de comptes mail

en: Number of max outgoing emails
fr: Nombre maximum de mails sortant

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: One mail address one line.
fr: Une adresse mail par ligne.

en: One record one line.
fr: Un enregistrement par ligne.

en: Operation completed.
fr: Opération terminée.

en: Or create other mail accounts:
fr: Ou créer d'autre comptes mail :

en: Or leave it empty to use <a href='%s'>domain setting</a>.
fr: Ou laisser vide pour utiliser <a href='%s'>les paramètres du domaine</a>.

en: Override <a href='%s'>domain setting</a>
fr: Ecraser les <a href='%s'>paramètres de domaine</a>

en: Page not found.
fr: Page introuvable.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password is empty.
fr: Le mot de passe est vide.

en: Password is too long.
fr: Le mot de passe est trop long.

en: Password is too short.
fr: Le mot de passe est trop court.

en: Path to mailbox
fr: Chemin de la boite mail

en: Per-domain bcc settings will override per-user bcc settings.
fr: Le paramètre BCC de domaine écrasera le paramètre de bcc par utilisateur.

en: Per-user relay setting will override per-domain relay setting you set in this page.
fr: Le relais par utilisateur écrasera le relais par domaine que vous avez défini dans cette page.

en: Permission denied.
fr: Autorisation refusée.

en: Plain text only
fr: Texte brut uniquement.

en: Please select at least one domain to apply action.
fr: Merci de sélectionner au moins un domaine auquel appliquer l'action.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Profile of admin:
fr: Profil de l'administrateur.

en: Profile of alias:
fr: Profil de l'alias :

en: Profile of domain:
fr: Profil du domaine :

en: Profile of mail list:
fr: Profil de la mailing liste :

en: Profile of user:
fr: Profil du compte :

en: Profile updated failed.
fr: La mise à jour du profil a échoué.

en: Profile updated success.
fr: Profil mise à jour avec succès.

en: Quarantined
fr: Quarantaine

en: Quarantined Mails
fr: Mails en quarantaine

en: Quarantined mails are not delivered to user mailboxes yet, you can either delete them or release them. Mails will be delivered to user mailboxes after released.
fr: Les mails en quarantaine ne sont pas encore délivrés aux utilisateurs, vouspouvez soit les effacer ou les libérer. Les mails seront délivrés aux utilisateurs après avoir été libérés

en: Quota size of all outgoing emails
fr: Quota de taille de tous les mails sortant

en: Received
fr: Reçus

en: Received Mails
fr: Mails reçus

en: Receiving mails for this account on mail server
fr: Recevoir les mails de ce compte sur le serveur mail

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Record format
fr: Format d'enregistrement

en: Records are added. <a href="%s" target="_blank">View them now</a>
fr: Les enregistrements sont ajoutés. <a href="%s" target="_blank">Les voir maintenant</a>

en: Records were deleted.
fr: Les enregistrements ont été effacés.

en: Reject mails from below senders
fr: Rejeter les mails des expéditeurs ci-dessous

en: Reject mails sent to below recipients
fr: Rejeter les mails adressés aux adresses ci-dessous

en: Relay/Transport Setting
fr: Paramètres de relay/transport

en: Release
fr: Libérer

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove from list
fr: Supprimer de la mailing liste

en: Sample
fr: Exemple

en: Save a copy in mailbox
fr: Sauvegarder une copie dans la boïte aux lettres

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Search
fr: Rechercher

en: Search account display name or email
fr: Chercher compte ou mail

en: Search name or email
fr: Chercher compte ou mail

en: Search results.
fr: Résultats de recherche

en: Seconds
fr: Secondes

en: Selected accounts were deleted.
fr: Les comptes sélectionnés ont été supprimés.

en: Selected accounts were disabled.
fr: Les comptes sélectionnés ont été désactivés.

en: Selected accounts were enabled.
fr: Les comptes sélectionnés ont été activés.

en: Selected domains were deleted.
fr: Les domaines sélectionnés ont été supprimés.

en: Selected domains were disabled.
fr: Les domaines sélectionnés ont été désactivés.

en: Selected domains were enabled.
fr: Les domaines sélectionés ont été activés.

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sender address
fr: Adresse d'expéditeur

en: Sender email address
fr: Adresse mail de l'expéditeur

en: Sending mails via SMTP
fr: Envoyer les messages via SMTP

en: Sending mails via SMTP over TLS/SSL
fr: Récupérer les messages via POP3S. (POP3 over TLS/SSL)

en: Sent
fr: Envoyés

en: Sent Mails
fr: Mails envoyés

en: Server load
fr: Charge du serveur

en: Server-side size limit exceeded. Please increase "sizelimit" in your LDAP server.
fr: La limite serveur a été atteinte. Merci d'augmenter "sizelimit" dans l'annuaire LDAP.

en: Session expired, please re-login.
fr: La session a expérié, merci de vous identifier à nouveau.

en: Set to 0 for unlimited.
fr: 0 pour illimité.

en: Set value to 0 for unlimited.
fr: 0 pour illimité.

en: Set value to 0 or leave it empty for unlimited.
fr: Mettre la valeur à 0 ou vide pour illimité.

en: Signing disclaimer on outgoing mails
fr: Signer les mails sortant avec le disclaimer

en: Single IP Address
fr: Adresse IP unique

en: Single User
fr: Utilisateur unique

en: Single domain
fr: Domaine unique

en: Size
fr: taille

en: Statistics of latest 24 hours
fr: Statistiques des 24 dernières heures

en: Stored Emails
fr: Mails stockés

en: Subject
fr: Sujet

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submited domain name is incorrect.
fr: Le nom de domaine soumis est incorrect.

en: Subnet
fr: Sous-réseau

en: System
fr: Système

en: System Information
fr: Informations Système

en: Telephone Number
fr: Numéro de téléphone

en: The forward and reverse DNS name must match otherwise it will not work.
fr: Les noms de forward et reverse DNS doivent correspondre sinon cela ne fonctionnera pas.

en: This is per-user white/blacklist.
fr: C'est une white/blacklist par utilisateur.

en: Throttling
fr: Limites

en: Time
fr: Temps

en: Time Unit
fr: Unité de temps

en: Top 10 recipients
fr: Top 10 destinataires

en: Top 10 senders
fr: Top 10 expéditeurs

en: Total:
fr: Total :

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unrestricted
fr: Non restreinte

en: Update available: <a href='%s' target='_blank'>v%s</a>.
fr: Mise à jour disponibles : <a href='%s' target='_blank'>v%s</a>.

en: Uptime
fr: A jour

en: Used
fr: Utilisé

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: ID Utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username must be an valid email address.
fr: L'identifiant doit être une adresse mail valide.

en: Username or password is incorrect.
fr: L'identifiant ou le mot de passe est incorrect

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users under domain: %s
fr: Utilisateurs du domaine : %s

en: View members
fr: Voir des membres

en: Warning
fr: Attention

en: Warning:
fr: Attention :

en: Whitelist
fr: Whiteliste

en: Whitelist has higher priority than blacklist.
fr: Whitelist a une priorité plus élevée que blacklist.

en: Whitelist records
fr: Enregistrement de la whiteliste

en: Whitelists
fr: Whitelistes

en: Who can send email to this list
fr: Qui peuvent envoyer des mails à cette liste

en: You are here:
fr: Vous êtes ici :

en: You can NOT create more users under domain %s.
fr: Vous ne pouvez pas créer plus de compte pour le domaine %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail alias(es) under domain %s.
fr: Vous pouvez créer <strong>%d</strong> alias supplémentaires dans le domaine %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail list(s) under domain %s.
fr: Vous pouvez créer <strong>%d</strong> mailing liste(s) pour le domaine %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail user(s) under domain %s.
fr: Vous pouvez créer <strong>%d</strong> comptes supplémentaires pour le domaine %s.

en: You can't create more mail aliases under domain %s.
fr: Vous ne pouvez créer plus d'alias mail dans le domaine %s.

en: You can't create more mail lists under domain %s.
fr: Vous ne pouvez créer d'autres mailing listes pour le domaine %s.

en: Your search returned no hits.
fr: Aucun résultat.

en: add one more
fr: ajouter un de plus

en: iRedMail Admin Panel
fr: Panneau d'administration iRedMail
