iRedAdmin-Pro-1.4.0 - en to nl translation catalogue (280 entries)

en: %d mail alias(es) found.
nl: %d e-mail alias(sen) gevonden

en: %d mail list(s) found.
nl: %d e-mail lijst(en) gevonden

en: %d user(s) found.
nl: %d gebruiker(s) gevonden

en: %s account(s) exist.
nl: Er bestaan %s accounts.

en: %s days, %s hours, %s minutes.
nl: %s dagen, %s uur, %s minuten.

en: 1 Day
nl: 1 Dag

en: 1 Hour
nl: 1 Uur

en: 1 Minute
nl: 1 Minuut

en: <a href='%s'>Domain and sub-domain users</a>
nl: <a href="%s">Domein en sub-domein gebruikers</a>

en: <a href='%s'>Domain users</a>
nl: <a href="%s">Domein gebruikers</a>

en: <a href='%s'>Members</a>
nl: <a href="%s">Leden</a>

en: <a href='%s'>Members</a> and <a href='%s'>moderators</a>
nl: <a href="%s">leden</a> en <a href="%s">moderators</a>

en: <a href='%s'>Moderators</a>
nl: ,a href="%s">Moderators</a>

en: <a href='%s'>Users under domain <strong>%s</strong></a>
nl: <a href="%s">Domein %s en sub-domein gebruikers</a>

en: Account NOT exists.
nl: Account bestaat niet

en: Account is active.
nl: Account is active

en: Account is disabled.
nl: Account is uitgeschakeld

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Blacklist
nl: Voeg nieuwe blacklist toe

en: Add account
nl: Maak een account aan

en: Add admin
nl: Admin toevoegen

en: Add alias
nl: Alias toevoegen

en: Add blacklist
nl: Voeg nieuwe blacklist toe

en: Add domain
nl: Domein toevoegen

en: Add mail alias
nl: Maak een nieuw e-mail alias aan

en: Add mail alias under domain:
nl: U kunt geen nieuwe e-mail alias meer aanmaken onder domein %s.

en: Add mail list
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Add mail list under domain:
nl: U kunt geen e-mail lijsten meer aanmaken onder het domein %s.

en: Add members
nl: Voeg nieuwe alias leden toe

en: Add new members
nl: Voeg nieuwe alias leden toe

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Add user under domain:
nl: Importeer gebruikers onder domein

en: Add whitelist
nl: Voeg nieuwe whitelist toe

en: Admin
nl: Beheerder

en: Admin Log
nl: Beheerders log

en: Admin login
nl: Beheerder login

en: Admins
nl: Beheerders

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Alias account
nl: Activeer dit account

en: Alias domains
nl: Alias domeinen

en: Aliases
nl: Aliassen

en: All Blacklists
nl: Voeg nieuwe blacklist toe

en: All Whitelists
nl: Voeg nieuwe whitelist toe

en: All accounts
nl: Schakel account uit

en: All admins
nl: Is globale beheerder

en: All blacklists
nl: Voeg nieuwe blacklist toe

en: All domains
nl: E-mail domeinen

en: All domains under your control.
nl: Alle domeinen in uw beheer

en: All mail administrators.
nl: Alle e-mail beheerders

en: All sub-domains
nl: E-mail domeinen

en: All whitelists
nl: Voeg nieuwe whitelist toe

en: At least %s characters, but no more than %s.
nl: Tenminste <strong>%s</strong> karakter maar niet "
    "meer dan <strong>%s</strong>.

en: At least %s characters.
nl: Tenminste <strong>%s</strong> karakters.

en: Available quota:
nl: Mailbox quota

en: BCC incoming emails to single address
nl: BCC inkomende e-mails naar andere adressen.

en: BCC incoming mails to other address
nl: BCC inkomende e-mails naar andere adressen.

en: BCC incoming mails to other addresses
nl: BCC inkomende e-mails naar andere adressen.

en: BCC outgoing emails to single address
nl: BCC uitgaande e-mails naar andere adressen.

en: BCC outgoing mails to other address
nl: BCC uitgaande e-mails naar andere adressen.

en: BCC outgoing mails to other addresses
nl: BCC verzonden e-mails naar andere adressen

en: Blacklist HELO records
nl: Blacklist HELO ontvangers

en: Blacklist records
nl: Geblackliste ontvangers

en: Blacklists
nl: Blacklist

en: Catch-all Addresses
nl: Catch-all adres

en: Catch-all address may receive many spam emails.
nl: Let op: Dit account ontvangt veel spam e-mails

en: Check this box in order to enable other mail related services.
nl: Selecteer dit vakje om alle e-mail gerelateerde services in te schakelen.

en: Company/Organization Name
nl: Bedrijf/organisatie

en: Confirm new password
nl: Bevestig nieuw wachtwoord

en: Contact webmaster
nl: Neem contact op met de beheerder

en: Content of disclaimer will be appended to outgoing emails.
nl: De inhoud van de disclaimer zal toegevoegd worden aan uitgaande e-mails.

en: Could be a FQDN (Fully Qualified Domain Name) or IP address which enclosed in square brackets, for example <u>[1.2.3.4]</u>
nl: Kan een FQDN (Volledige domein naam) of een IP adres binnen blokhaken zijn, bijvoorbeel <u>[1.2.3.4]</u>

en: Created
nl: Aanmaken

en: Current value:
nl: Huidige:

en: Custom:
nl: Aangepast:

en: Customize mail filter rule
nl: Personaliseer e-mail filter regel.

en: Customize mail filter rule over TLS/SSL
nl: Personaliseer e-mail filter regel over TLS/SSL.

en: DNS Name
nl: DNS naam

en: Default mail group(s) of new user
nl: Standaard e-mail groep(en) voor nieuwe gebruikers

en: Default quota of new user
nl: Standaard quota voor nieuwe gebruikers

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete account
nl: Verwijder account

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable account
nl: Schakel account uit

en: Display Name
nl: Weergave naam

en: Display mail address in global LDAP address book
nl: Geef e-mail adres weer in het globale LDAP adres boek

en: Displayed in Global LDAP Address Book
nl: Geef e-mail adres woor in het globale LDAP adres boek

en: Domain
nl: Domein

en: Domain Admins
nl: Domein beheerder

en: Domain Name
nl: Domeinnaam

en: Domain alias
nl: Domein beheerder

en: Domain and its sub-domains
nl: Alleen domein en sub-domein gebrukers

en: Domain created.
nl: Domeinnaam

en: Domain quota size
nl: Maximale qoata grootte

en: Domains
nl: Domeinen

en: Domains and Accounts
nl: Domeinen en Accounts

en: Dump disclaimer automaticly
nl: Hoe voeg je automatisch de disclaimer text toe vanuit LDAP/MySQL.

en: Edit account profile
nl: Wijzig account profiel

en: Edit your profile
nl: Wijzig account profiel

en: Email address of alias account must end with domain name(s): %s.
nl: Het e-mail adres van de alias account moet eindigen met domeinnaam: %s.

en: Email addresses of alias accounts
nl: Een e-mail adres pet lijn

en: Emails
nl: Domeinen

en: Emails delivered to non-exist mail accounts will be forwarded to catch-all address(es).
nl: Ontvangen e-mails die niet overeenkomen met bestaande e-mail adressen zullen bezorgd worden aan catch-all adressen

en: Emails sent to <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> will be delivered to <em><strong>user@%s</strong></em>.
nl: E-mails verzonden naar <em><strong>gebruiker@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> zullen bezorgd worden bij <em><strong>gebruiker@%s</strong></em>.

en: Emails sent to alias accounts will be delivered to user %s.
nl: E-mails verzonden naar alias accounts zullen bezorgd worden bij gebruiker %s.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable alias account
nl: Activeer dit account

en: Enable catch-all
nl: Catch-all adressen inschakelen

en: Enable domain alias
nl: Maak een nieuw e-mail alias aan

en: Enable mail forwarding
nl: Schakel e-mail doorsturen in

en: Enable recipient throttling
nl: Schakel ontvanger BCC in

en: Enable sender throttling
nl: Schakel afzender BCC in

en: Enable this account
nl: Activeer dit account

en: Enable this domain
nl: Activeer dit domein

en: Enabled Services
nl: E-mail service

en: Entire Domain
nl: Selecteer een domein

en: Entire domain
nl: Selecteer een domein

en: Error while checking new version: %s
nl: Fout tijdens het controleren op nieuwe versie: %s

en: Events
nl: Evenementen

en: Everyone can send mail to this address
nl: E-mail doorstuur adres

en: Expired Date
nl: Datum verlopen

en: Export account to
nl: Exporteer het account in LDIF formaat

en: External Members
nl: Geef leden weer

en: Fetching mails via IMAP
nl: Haal e-mails op via POP3

en: Fetching mails via IMAP over TLS/SSL
nl: Haal e-mails op via POP3S (POP3 over TLS/SSL).

en: Fetching mails via POP3
nl: Haal e-mails op via POP3

en: Fetching mails via POP3 over TLS/SSL
nl: Haal e-mails op via POP3S (POP3 over TLS/SSL).

en: Forward mails to address
nl: E-mail doorstuur adres

en: Forwarding
nl: Doorsturen

en: Forwarding mails to other addresses
nl: E-mail doorstuur adres

en: General
nl: Algemeen

en: Global Admin
nl: Globale beheerder

en: Go back.
nl: Ga terug

en: Hostname
nl: Systeemnaam

en: IP Address
nl: IP adres

en: IP Addresses
nl: IP adressen

en: IP address
nl: IP adres

en: Increase it now?
nl: Nu verhogen?

en: Install iRedAPD
nl: Installeer iRedAPD

en: Internal Members
nl: Geef leden weer

en: Invalid domain name.
nl: Maak een nieuw e-mail alias aan

en: Invalid mail address.
nl: Ongeldig e-mail adres

en: Is a global admin.
nl: Is globale beheerder

en: It's better to use mail list instead of alias, since we have mail deliver restriction for mail list.
nl: Het is beter om gebruik te maken van e-mail lijsten in plaats van alias, dit omdat we bezorg restricties hebben voor e-mail lijsten.

en: Job Title
nl: Functiebenaming

en: Job Title/Responsibility
nl: Functieomschrijving/Verantwoordelijkheid

en: Leave it empty to use server-wide default setting.
nl: Laat het leeg om de standaard waarde te gebruiken

en: List all mail aliases.
nl: Geef alle e-mail aliassen weer

en: List all mail lists.
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: List all mail users.
nl: Geef alle e-mail gebruikers weer

en: List assigned domain admins
nl: Alias domeinen

en: Lists
nl: E-mail lijsten

en: Logged in as %s
nl: Ingelogd als %s

en: Login to manage your mail domains & accounts
nl: Login om uw e-mail domeinen en gebruikers te beheren

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Mail Address
nl: E-mail adres

en: Mail Aliases
nl: E-mail aliassen

en: Mail Deliver Restriction
nl: E-mail bezorgings restricties

en: Mail Headers
nl: E-mail gebruikers

en: Mail List
nl: E-mail lijst

en: Mail Lists
nl: E-mail lijsten

en: Mail Users
nl: E-mail gebruikers

en: Mail list
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Mail lists under domain: %s
nl: U kunt geen e-mail lijsten meer aanmaken onder het domein %s.

en: Mail sent to alias will be forwarded to members.
nl: E-mails verzonden naar alias accounts zullen bezorgd worden bij gebruiker %s.

en: Mail service
nl: E-mail service

en: Mailbox Quota
nl: Mailbox quota

en: Managed Domains
nl: Beheerder domeinen

en: Mark as global admin
nl: Markeer als globale beheerder

en: Max size of single outgoing email
nl: Maximale grootte van ??n uitgaande e-mail

en: Maximal password length
nl: Maximale wachtwoord lengte

en: Member of Mail Aliases
nl: Lid van e-mail aliassen

en: Member of Mail Lists
nl: Lid van e-mail lijsten

en: Members
nl: Leden

en: Message
nl: Bericht

en: Messages sent to mail list will be delivered to its members.
nl: E-mails verzonden naar alias accounts zullen bezorgd worden bij gebruiker %s.

en: Minimal password length
nl: Minimale wachtwoord lengte

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Monitor incoming emails via BCC
nl: BCC inkomende e-mails naar

en: Monitor outgoing emails via BCC
nl: BCC uitgaande e-mails naar

en: Multiple addresses MUST be seperated by comma (,).
nl: Meerdere adressen MOETEN gescheiden zijn door een comma (,).

en: Multiple addresses are NOT supported.
nl: Meerdere adressen wordt <strong>NIET</strong> ondersteund.

en: Name
nl: Gebruikersnaam

en: Need a random password?
nl: Een willekeurig wachtwoord nodig?

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: News & Announments
nl: Nieuws & Mededelingen

en: No account selected.
nl: Account is active

en: No domain available.
nl: Maak een nieuw e-mail alias aan

en: No domain under control.
nl: Alle domeinen in uw beheer

en: No free domain quota left.
nl: Verander domein quota

en: No incoming mails.
nl: BCC inkomende e-mails naar

en: No internal members.
nl: Voeg nieuwe alias leden toe

en: No more than %s characters.
nl: Niet meer dan <strong>%s</strong> karakters.

en: No outgoing mails.
nl: BCC uitgaande e-mails naar

en: No such domain.
nl: Activeer dit domein

en: Not a global admin.
nl: Geen globale beheerder

en: Note
nl: Notitie

en: Number of max incoming emails
nl: Maximaal aantal e-mail gebruikers

en: Number of max mail aliases
nl: Maximaal aantal e-mail aliassen

en: Number of max mail lists
nl: Maximaal aantal e-mail lijsten

en: Number of max mail users
nl: Maximaal aantal e-mail gebruikers

en: Number of max outgoing emails
nl: Maximaal aantal e-mail gebruikers

en: Old password
nl: Oud wachtwoord

en: One mail address one line.
nl: Een e-mail adres per lijn

en: One record one line.
nl: Een account per regel.

en: Or leave it empty to use <a href='%s'>domain setting</a>.
nl: of laat het leeg om de standaard <a href="%s">domein instelling</a> te gebruiken

en: Override <a href='%s'>domain setting</a>
nl: of laat het leeg om de standaard <a href="%s">domein instelling</a> te gebruiken

en: Page not found.
nl: Pagina niet gevonden

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Path to mailbox
nl: Pad naar mailbox

en: Per-domain bcc settings will override per-user bcc settings.
nl: Domein BCC instellingen zullen per gebruiker BCC instellingen overtreffen

en: Per-user relay setting will override per-domain relay setting you set in this page.
nl: Per gebruiker relay instellingen zullen de per domein relay instellingen welke je in deze pagina insteld overtreffen.

en: Plain text only
nl: Enkel kale tekst.

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferred language
nl: Voorkeurs taal

en: Profile of admin:
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Profile of alias:
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Profile of domain:
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Profile of mail list:
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Profile of user:
nl: Geef alle e-mail lijsten weer

en: Quota size of all outgoing emails
nl: Quota grootte voor alle uitgaande e-mails

en: Receiving mails for this account on mail server
nl: E-mails voor dit account aan het ontvangen op de mailserver

en: Relay/Transport Setting
nl: Relay instelling

en: Release
nl: Verwijder

en: Remember me
nl: Onthoud mij

en: Sample
nl: Voorbeelden

en: Save a copy in mailbox
nl: Bewaar een kopie in de mailbox

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Search
nl: Zoeken

en: Search account display name or email
nl: Account weergave naam of e-mail

en: Search name or email
nl: Zoek naam of e-mail

en: Search results.
nl: Zoek resultaten

en: Seconds
nl: Seconden

en: Selected accounts were disabled.
nl: Account is uitgeschakeld

en: Sender
nl: Afzender

en: Sender address
nl: Afzender BCC adres

en: Sender email address
nl: Ongeldig e-mail adres

en: Sending mails via SMTP
nl: Verzenden e-mails via SMTP

en: Sending mails via SMTP over TLS/SSL
nl: Haal e-mails op via POP3S (POP3 over TLS/SSL).

en: Sent
nl: Evenementen

en: Server load
nl: Server belasting

en: Set to 0 for unlimited.
nl: Voer 0 in voor ongelimiteerd

en: Set value to 0 for unlimited.
nl: Voer 0 in voor ongelimiteerd

en: Set value to 0 or leave it empty for unlimited.
nl: Voer 0 in of laat het leeg voor ongelimiteerd

en: Signing disclaimer on outgoing mails
nl: Hoe schakel je een disclamer in op uitgaande e-mails.

en: Single domain
nl: Activeer dit domein

en: Submit
nl: Verzend

en: Support
nl: Ondersteuning

en: System
nl: Systeem

en: System Information
nl: Systeem informatie

en: Telephone Number
nl: Telefoonnummer

en: The forward and reverse DNS name must match otherwise it will not work.
nl: De forward- en reverse DNS moeten overeen komen, ander zal het niet werken

en: Throttling
nl: Limieten

en: Time
nl: Tijd

en: Time Unit
nl: Active account

en: Total
nl: Totaal: %s

en: Total:
nl: Totaal: %s

en: Unlimited
nl: Ongelimiteerd

en: Unrestricted
nl: Onbeperkt

en: Update available: <a href='%s' target='_blank'>v%s</a>.
nl: Update beschikbaar: v%s, <a href="%s">release note</a>.

en: Uptime
nl: Draaitijd

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers ID

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: View members
nl: Geef leden weer

en: Warning
nl: Waarschuwing:

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: White/Blacklist
nl: Whitelist

en: Whitelist has higher priority than blacklist.
nl: Whitelist heeft een hogere prioriteit dan blacklist.

en: Whitelist records
nl: Gewhiteliste ontvangers

en: Whitelists
nl: Whitelist

en: You can NOT create more users under domain %s.
nl: U kunt geen nieuwe e-mail alias meer aanmaken onder domein %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail alias(es) under domain %s.
nl: U kunt nog <strong>%d</strong> e-mail lijst(en) aanmaken onder domein %s

en: You can create <strong>%d</strong> more mail list(s) under domain %s.
nl: U kunt nog <strong>%d</strong> e-mail lijst(en) aanmaken onder domein %s

en: You can create <strong>%d</strong> more mail user(s) under domain %s.
nl: U kunt nog <strong>%d</strong> gebruiker(s) aanmaken onder domein %s.

en: You can't create more mail aliases under domain %s.
nl: U kunt geen nieuwe e-mail alias meer aanmaken onder domein %s.

en: You can't create more mail lists under domain %s.
nl: U kunt geen e-mail lijsten meer aanmaken onder het domein %s.

en: Your search returned no hits.
nl: Uw zoekopdracht leverde niets op.

en: iRedMail Admin Panel
nl: Domein beheerder toewijzen
